Perşembe, Ağustos 26, 2010

Ön cam çatlağı

Geçen hafta arabamın ön camındaki ufak bir çatlak sıcakların etkisiyle uzamaya başlayınca bugün gittiğim oto-camcısında tesadüfen eski bir hastamla karşılaştım. Kendisine:
"Sıvı camla çatlakları tamir ettiklerini söylüyorlar. Bu cam tamir edilebilir mi?" diye sordum"Hayır bu çatlak yürüyüp gitmiş, buna hiçbir şey yapılamaz. Zaten o tamir ediyoruz dedikleri de sadece görüntü açısından düzeltme. Camın içine Japon yapıştırıcısı gibi bir malzeme doldurup zımparalıyorlar. Çatlak yerinde duruyor, sıcak soğuk değişikliği olduğunda yine uzar gider" dedi
"Peki çatlağı etrafını çizmenin bir faydası olur mu?" dedim
"Teorik olarak çizdiğimiz kenarın havını alabilsek, yani yuvarlatabilsek olur ama çatlağın içini zımparalamak mümkün olmadığından elmasla çizdiğimiz çizginin kenarlarında da ufak çıtlamalar oluyor. Bu sefer ısı farklarıyla, ya da süratli giderken ön camda olan hava basıncıyla çizdiğimiz çizgiden kaynaklanan çatlaklar oluyor" dedi


"Basınçlı kumla çizilse?" diye sordum.
"Olmaz, cama sadece ısıyla müdahele edilebiliyor. Siz bu camı değiştireceksiniz. Kaskonuz varsa hemen ücretsiz değiştiririz. O kadar ki bazen ufacık nokta gibi çıtlamalar yüzünden camını kaskodan değiştirtenler oluyor." dedi"Kaskom yok. O zaman ikinci el çıkma cam bulunuyordur" dedim
"Hayır bulunmaz, zira bizim kaskodan parayı alabilmemiz için arabanın camı kırık halde, camsız ve yeni camla fotoğraflarını çekmemiz gerekiyor. Bu nedenle ufak tefek noktaların üzerine çekiçle vurup cama büyük taş çarpmış hale getiriyoruz. Bence lüzumsuz bir iş, arabanın orjinalliğini bozuyorlar" dedi"Takılan cam orjinalinden farklı mı?" diye sordum
"Hayır bütün camlar aynı kalitededir. Hatta Türk camı en kalitelisidir. Üzerindeki marka değişiyor. Eskiden farkediyordu. Camı ısıtıp bombeliğini verdikten sonra hızlı soğutursanız kırılınca unufak olur, eskiden öyleydi. Şimdi yavaş soğutuluyor ayrıca iki kat camın arasında şeffaf bir vinyl tabakası var, bu da kırılan camın dağılmasını engelliyor. Sizin dıştaki cam kırılmış, içerdeki sağlam" dedi"Ben ne yapayım şimdi?" diye sordum
"Bence hiçbirşey yapmayın, bu camlar sizi yolda bırakmaz. Eğer çatlak görüşü engelleyecek şekilde uzarsa o zaman değiştirirsiniz, çünkü öyle olursa aracınız muayeneden geçemiyor" dedi

13 yorum:

Sena'nın Düş Bahçesi dedi ki...

Kasko hasarsızlık indirimini bozmadan değiştiriyor camı. Bence estetik olarak rahatsız edici olduğu için değiştirin :)

emili dedi ki...

Siz elinizde ses kayıt makinesiyle mi dolaşıyorsunuz :) Hafızanız çok kuvvetli sanırım,bazen hiç duymadığım ya da daha sonra hatırlamam mümkün olmayan kelimeler geçiyor yazılarınızda.Bunları karşı taraftan dinlerken nasıl bu kadar iyi aklınızda tutup bizlerle paylaşıyorsunuz.Bir kere daha tebrik ediyorum sizi.

sarya dedi ki...

Nicedir söyleyeceğim unutuyorum fotoğrafdaki doktor çok yakışıklı, ayrıca çok güzel bakıyor. :)

Adsız dedi ki...

Kaskosuz araç sahibi olmak, şu zamanda, iyi bir fikir olarak gözükmedi bana. Büyük şehirlerde, durduk yerde gelen vuruyor,giden vuruyor.Bir çizik hasarına korkunç paralar talep ediliyor. Yıl içinde oluşabilecek tek bir hasar bile kasko ücretini aşabiliyor. Üstelik kasko yanında sunulan asist hizmetleri işlerinizi çok kolaylaştırıyor. Lastik değiştiriyorlar, araç çekme,otel, ulaşım gibi giderleri karşılıyorlar. Çatlak cama gelince, bu şekilde kullanmanız, dayanıklılığı azaldığından, daha büyük tehlikelere sebep olabilir.
Geçmiş olsun...

ibrahim dedi ki...

kasko delinmediği için kasko yaptıran herkes muhakkak birkere cam değiştiriyor.sıvı cam meselesi de çok ilginç. yapıştırıcı özellikli bir sıvı doldurup camı zımparalayınca nasıl görüntüsü düzeliyor pek kavrayaadım.

love and smile dedi ki...

Arkadaşımın arabasının camı aylarca çatlaktı. aylar sonra zamanla uzadı biraz o da kaskodan yapılmaz zannediyormuş boşu boşuna bekledi meğer kasko hallediyormuş. yani çatlak epey idare ediyor gerçekten..

YAVRU KUŞUN ANNESİ ANNEKUŞ(*YASEMİN*) dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
missy dedi ki...

kaskosu yokmus, okumadın mı?
yakısıklı doktor, bakışları çok güzel falan burayı fingirdesme yerine cevrmisler gormeyeli

fethigurcanmermertas dedi ki...

doktor bey,cam iyi yapıştırılmazsa arabanız cam kenarlarından su alır.benim basıma geldi hem de vw yetkili servisinde.lekelendiği için tavan kaplamasını değiştirmek zorunda kaldım.

Adsız dedi ki...

Sitenize sosyal imleme butonları koyabilir misiniz? Böylece beğendiğimiz yazılarınızı paylaşabiliriz, sizin de izleyici kitleniz artar :).

ugur dedi ki...

teşekkürler :))

Yusuf dedi ki...

surada yazilanlara gore araba camindaki catlaklar sicak havalarda aracin durduk yere alev almasina, yanmasina sebep olabilirmis. ev vs icin de gecerli ama arac ici sicakligi cok daha yuksek derecelere cikabildiginden risk daha fazla herhalde.

dikkat etmek gerek

https://eksisozluk.com/entry/38933544

KARTAL dedi ki...

Soru : evdeki bombalı vitrin camini monte ederlerken vidayi fazla sıkmışlar. Her an çatlayıp dağılacak gibi duyuyor. Ne yapabilirim?