Perşembe, Ağustos 16, 2007

sigara üretimi
Bugün yabancı bir sigara fabrikasında çalışan bir hasta ilaçlarını yazdırmak için başvurdu.
Yabancı sigaralarla yerli sigaraların neden farklı olduğunu sordum.
Yabancı sigaralarda harman sırasında kıyılmış tütüne pek çok madde katılıyormuş, ve esas bağımlılığı bunlar yapıyormuş.

"Neler katılıyor?" diye sordum.
"Aslında sadece tütün zararlı, hepsi sağlığa zararsız maddeler" dedi.


Meyan kökü, keçiboynuzu tozu, katı çikolata, kakao, vanilya aromaları sıvı hale getirilip harmanın üzerine püskürtülüyormuş.

Bunların ağız yoluyla alınırsa zararsız olduğunu, örneğin çikolatayı yakarak dumanını içine çekmenin zararsız olmadığını söyledim, hak verdi.
İşçilere istihkak verilip verilmediğini sordum. Geçen seneye kadar istedikleri markadan ayda ikişer karton alma haklar varmış ama içmeyenlerde epey stok biriktiğinden; satsan bir türlü, dağıtsan bir türlü olduğundan sorun olmaya başlamış, kalıdrılmış. Kendisi hiç içmediğinden kayınbiraderine veriyor, O da ağır içici olduğundan iki kartonu hemen haklıyormuş.
Özellikle yabancı sigaralarda ne kutuda, ne içinde en ufak bir hata olmaması dikkatimi çekiyor, bu kalite düzeyini nasıl sağladıklarını çok merak ediyordum.

Makinelerin teknolojik açıdan çok kaliteli ve pahalı olması sonucu oluyormuş.

Bir makine seti 5 milyon Euro imiş. Çalıştığı fabrikada toplam 24 adet varmış.

Her sigara tek tek tartılır, 0.85 gramdan %10 eksik fazla olan atılırmış.
"Bizim ikinci kalitemiz yoktur. Mesela Vestel'in hatalı ürünleri spotta satılıyor. Köşesi kırıktır, ufak tefek hatası vardır, ucuza satılır ama üzerinde Vestel yazar. Biz çok büyük miktarlarda hatalı amabalajı, filtreyi, imha ettik zamanında” dedi.

Sigara reklamları 1930-1950 yılarından5 yorum:

ekmekcikiz dedi ki...

Şu sigara reklamlarındaki üzerlerinden mutluluk ve sağlık fışkıran insan imajlarına baktıkça, bu alışkanlığın nasıl olup bu kadar çok insanı esir aldığı daha iyi anlaşılıyor.Yazık.
Şimdi ise, açıkhavada bile sigara yasağı getirecekler, nerdeyse!

egeden dedi ki...

Allahım
vallahi ben zevkten içiyorum. Günde 1 en fazla 5.
e o da olsun artık.
Gerçi mentollü içiyorum, daha zararlıymış. Tez zamanda kurtulurum inşallah. Reklam falan bahane yani. Ben gazetede reklamını görüp, özenip, hadi gidip bi deniyim demedim hiç. Demekki reklam falan yalan. İçiliyo işte. İçmesek iyi de, ne yapalım......
egeden

kenan tunca dedi ki...

bir sorum olacak sizlere saçma oldugunu biliyorum ancak bilim belkide bir bunada bir çözüm bulur; zararsız sigara yapmak mümkünmüdür? yada sizce sigaranın zararlarını minimize edecek en etkin yöntem (filtrasyon türevlerinden) hangisidir, mesela nargile gibi sudan geçirerek kullanmak bir çözümmüdür yoksa sadece kendimizimi avutmuş oluruz? piyasada bulunan ek filtrelerden hangisi sigaranın zararlarını en düşük hale getirir bilginiz,fikriniz varmı acaba?

ssbb dedi ki...

Yanan tütünün dumanının ciğerlere çekilmesi her şekliyle zararlıdır.

Nurhan dedi ki...

Hayatımın 15 yılını günde en az 2 paket sigara içmiş biri olarak geçirdim ve neyseki 15 yıl sonra ne kadar hatalı oldugumu anladım ve bıraktım.Şimdi bütün kalbimle şunu söylüyorum ben kendime yapabileceğim en büyük kötülüğü yapmış biriyim ama lütfen kimse kendisine bu kötülüğü yapmasın.