Cuma, Şubat 10, 2012

endüstriyel radyolojiTrakya Marsi by Ali Cihat Askin on GroovesharkBugün ishal, bulantı ve eklem ağrıları yakınması ile gelen bir hastaya rapor ihtiyacı olup olmadığını anlamak için çalışıp çalışmadığını sordum.
“Makine mühendisiyim ama serbest denetleme işi yapıyorum” dedi
“Neyi denetliyorsunuz?” diye sordum
Pek çok teknik tabir sayarken arada ultrasonografik değerlendirme lafı geçince
“Ultrason mu dediniz?” diye araya girdim
“Evet, kaynak yapılan parçaların değerlendirilmesinde ultrasonografiyi kullanıyoruz” dedi
“Bizim tıbbi ultrasonografi aletlerini kullanmıyorsunuzdur herhalde, onlar metalden geçmez” dedim
“4 hertzlik ultrason aleti var, kalınlığı ayarlıyorsun, eko parçanın kalınlığında gidip geliyor.Arada kaynamamış hava boşluğu ya da çapak varsa ses dalgası oradan dönüyor. Tabi her kaynağa yapılmıyor bu, özellikle hareketli, çalışan yük binen parçalara yapıyoruz, karar veremezsek röntgen çekiyoruz” dedi
“ Röntgen mi? Onu nasıl çekiyorsunuz?” diye hayretle sordum
“Yine endüstriyel aletler var” dedi
“Radyasyon güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz dağda bayırda?” diye sordum
“Sabit laboratuarlar yer altında kurşunla kaplı oluyor. Arazide seyyar kurşun plaklar koyuyoruz, sahayı boşaltıyoruz, kimse kalmıyor. Bizim de yaka ve kalem dozimetrelerimiz var” dedi
“Çekimi uzaktan kumanada ile mi yapıyorsunuz?” diye sordum “Şimdi, domuzcuk denen bir kutu var, bunun içinde tungsten ve kobalt veta iridyum gibi gama ışını üreten radyoaktif  bir madde bulunur. 20 metre uzunluğunda spiralli bir kolu vardır. Uzağa gidip kolu çevirmeye başlayınca radyoaktif madde domuzcukan çıkar çekim yapan kameraya doğru yine bir hortumun içinde gider. Çekim yapılan süre boyunca kol çevrilir, bazen kalın parçalarda bu süre 5 dakikayı bulur. Sonra radyoaktif madde tekrar domuzcuğun içine çekilir ve tehlikesi kalmaz. Zaten çekimleri teknisyen yapıyor, ben filmleri değerlendiriyorum” dedi
“Yani siz endüstriyel radyologsunuz! Pes vallahi çok ilginç bir şey öğrendim" dedim ve bugünlerde böyle viral bir salgın olduğunu, istirahatle bir kaç gün içinde iyileşeceğini söyledim ve  sadece bulantısı çok olursa içmesi için Metoklopromid tb yazdım.

Fotoğraflar kadavralar ve iskeletler kullanarak x-ray fotoğrafları çeken  Nick Veasey'in

14 yorum:

Adsız dedi ki...

Güzel meslek de sigortası var mı acaba :)

endiseliperi dedi ki...

siz şimdi bu hastanın anlattıklarını dinlediniz, anladınız, bi de biz anlayalım diye bize aktaracak kadar hafızanızda tuttunuz ya, bravo, diyorum size. hayır hayır, tekrar anlatmayın, anlamam mümkün değil:)

sevgiler.

not: ben ultrason, radyasyonla ilgili gizemli bir hastalık beklemiştim, dr. house izleyeni olarak. demek o kadar basitmiş hastalığı.

cansu dedi ki...

blogunuzu yakından takip ediyorum . cok güzel gidiyor

elif dedi ki...

arayı çok açtınız! lütfen ama :((

deryadenizozlem dedi ki...

Daha ne meslekler ve neyin nasıl yapıldığını öğreneceğiz bakalım.
ozlemkan

Yasemin dedi ki...

Harika... Paylaşımlarınız için tebrikler ve teşekkürler. :)

kadınca sağlık Dr Bahar Çağlar dedi ki...

bir doktor olarak yazılarınızdan çok keyif aldım.

munevver dedi ki...

harika

hastane dedi ki...

güzel meslek vallahi

Adsız dedi ki...

ben bunca yıldır doktora gidiyorum böyle sohbet edenine denk gelmedim sahi siz hastalarınızla sohbet mi ediyorsunuz sevindim valla.

Gülsüm Güven Tuncer dedi ki...

Neden bu kadar uzun ara verdiniz. Dikkat ettim de 2092 izleyiciniz var. Bunlardan biri de benim. Bunca izleyiciyi ihmal etmemelisiniz bence. İlgiyle izliyordum sizi.

Eski zamanlarda seul dedi ki...

Bence yazılarınız çok güzel..

Hande Ne Yapıyor? dedi ki...

Bir dersimde çocuklara röntgenin keşfini ve kullanım alanlarını anlatmak için hazırlık yaparken karşılaşmıştım bu tarz tuhaf fotolarla:D yani endüstriyel manada röntgenden bahsediyorum:D hatta bunu sanata dönüştürenler bile var... bi kepçenin röntgenini görmüştüm mesela:D

Fragman dedi ki...

yıllardır yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum