Pazartesi, Eylül 16, 2013

Üniversite yurdu
Bugün yurt raporu almak için gelen Hacettepe'li bir öğrenciye nasıl bir yurtta kaldığını sordum 
"Devletle üniversitenin ortak yurdunda kalıyorum" dedi 
"Ne kadar ücret ödeniyor?" diye sordum 
"Aylık 185 lira olmuş, iki senedir 160 liraydı. Yine de herkes homurdanmış niye zam oldu diye" dedi 
"Yemek ne kadar?" diye sordum 
"Her öğün birer lira" dedi 
 "Ne kadar ucuzmuş" diye hayret ettim 
"Eskiden 1,75 ti, rektöre söyledik, 1.25' e indirdi. O da içimize sinmedi 1 lira olsun dedik, oldu" dedi
"Nasıl söylediniz rektöre?" diye hayretle sordum 
"Öğrenci konseyi gidip söyledi, o da kabul etti. Zaten sağolsun maillerime falan hemen cevap veriyor" dedi 
"Sekreteri cevap veriyor demek istedin herhalde" dedim "Yoo, bazen sekreteri de bakıyor ama kendisi Ipad'inden cevaplıyor" dedi 
"Harç da ödemiyorsunuz artık sanırım" dedim 
"Evet harç geçen sene kalktı" dedi
"Yurda giriş çıkış saatlerinde sıkıntı oluyor mu?" diye sordum "Gece 2 - sabah 6 arası giriş çıkış yasak. Yine de ikiyi on geçeye kadar falan müsamaha gösteriyorlar. 
Gece 01:30 da Güven Park'tan servis kalkıyor zaten" dedi 
"İşler benim zamanıma göre epey değişmiş. Yurda giriş 1986 yılında 22:30 daydı, ayrıca uyuyor da olsan gece 11 de uyanıp, pijamanı çıkartıp, giyinip yurt müdürünün önünde imza atman gerekiyordu" dedim

6 yorum:

Cessie dedi ki...

Aaah ah, yemekler bir lira ama tatsız tuzsuz biraz. Pek çok arkadaş iki lira olsun, eskisi gibi olsun diyor. Ben yeniyim tabi bilmiyorum eskiden nasılmış.

Yurt fiyatları artmış, umarım öğrenci evleri de artmamıştır :/ Hımpf.

periii dedi ki...

gece 2 iyiymiş devlet yurtlarına giriş 23.30 :/ Yemek 1.25 ama saatler önceden sıraya girmen gerek. üniversite boyunca okul yemeği yemedim bu yüzden

pilock dedi ki...

arkadaş yemek fiyatlarının nasıl düştüğü konusunda yanlış bilgiye sahip. rektörün öğrencilerle yaptığı toplantıda öğrenci kolektifleri'nin yemek fiyatlarının 1 tl olmasını talep etmesinden sonra fiyatlar düştü. ki fiyatların 1 tl olması için de yaklaşık 5.000 imza toplanmıştı. olayın öğrenci konseyi'yle bir alakası yok yani.

Adsız dedi ki...

bEN 2004 DE YURTTAYDIM VE BİZİM ZAMANIMIZDADA GECE 23.00 DA PİJAMLARIN İLE İMZA ATMAN GEREKİYORDU ACAYİP KÖTÜ Bİ DURUMDU BEN 120 LİRA ÖDÜYODUM VE BU 3 AYLIK YURT PARASIYDI YEMEKLER ÇEŞİDİNE GÖRE DEĞİŞİYODU AMA 1,5 TL ÖĞLE YEMEĞİ 1 TL DE SABAH KAHVALTISI FİŞİ VERİYORDU DEVLET ÖĞRENCİLERE BU UYGULAMADA 2004 SENESİNDE GELMİŞ ÖLE DİYODU Bİ ÜST DEVRELER:)

kamøløsø dedi ki...

İşler benim zamanimdan beri de bir hayli değişmiş... 2007 de de her gece belletmenin odasına gidip yoklama vermek gerekirdi. Biz haftada hafta içi iki gün 3 er saat haftasonu da 5 saat yurttan ayrılabilirdik.

meri dedi ki...

bende kredi yurtlarda kalırdım şimdiki imkanlar nerdee belki ucuzdu ama o kadar pisti ki anlatamam. Şimdikiler çok şanslı..