Perşembe, Eylül 28, 2023

Kadın kuaförlüğü

Bugün başvuran bir kuaföre
"Gelin başları neden böyle pahalı oluyor?" diye sordum 
"Gelinlikle geldiği için. Aslında hepsi hepsi bir topuz yapıyoruz, üstüne de iki firkete ile duvağı takıyoruz. Gelin normal kıyafeti ile gelse 300 lira ama gelinlikle gelince 3000 lira oluyor" dedi. 
"Bir arkadaşım düğününde kuaföre 15 bin lira vermiş" dedim 
"E annesi, kayınvalidesi, görümcesi de saçını yaptırıyor. 
Hadi gelin porselen makyaj yaptırıyor, kız kardeşi de yaptırıyor. Halbuki ne gerek var" dedi.

"Porselen makyaj nedir?" diye sordum
"Akmayan bir makyaj türü, kryolan diye bir fondöten ile yapılıyor, terleyince ağlayınca akmıyor ama 1500 lira" dedi 
"Kuaförlükte kar marjı yüksek herhalde" dedim 
"Tabi, bugün röfle 2000 lira oldu. Oryali, folyosu bir röflenin masrafı en fazla 50 liradır. İki saatte 2 bin lira kazanıyorsun, günde 5 kişiye yapsan güzel para. 
Sonra mesela boyayı 400, dip boyasını 300 liraya yapıyoruz. Kullandığımız malzeme 15 lira." dedi.
Sohbete kulak misafiri olan Hemşire hanım:
"Ben 50 liraya alıyorum boyayı" dedi 
"Kuaförler en ucuzunu toptan alıyorlar. Benim tanıdığım bütün kuaförler 15 liralık boya kullanıyor ama müşteri bunu tabi ki görmüyor. İçerde laboratuvarda karıştırıp da geliyorlar. Zaten laboratuvar hep arkada, mutfağın yanında kimsenin göremeyeceği bir yerde olur. Müşteri de benim önümde karıştır diyemez, demez. 600-800 liraya organiğini yapalım diye önerip yine aynı 15 liralık boyayı kullananlar var" dedi.

Fotoğraftaki saç modellerinin Karen olarak adlandırıldığını ve bana müdürü çağırın diye huysuzluk yapan orta yaşlı kadınları temsil ettiğini de oğlumdan öğrendim


3 yorum:

Manxcat / KuyruksuzKedi dedi ki...

Gelin başı, damat traşı, bıçağın pastayı kesmemesi.. Hepsi insanlardan faydalanmak için bahane maalesef. Hâlihazırda verilen hizmetin maliyeti belli ama adı değişince yapılan işin muhteviyatı da değişiyormuş gibi farklı fiyat isteniyor.

Adsız dedi ki...

10 yılı aşkın süredir takip ettiğim tek blog. ayda yılda bir hatırlayıp birikmiş hikayeleri okumak çok keyifli

Adsız dedi ki...

karen amerikada kullanılan bir tabir.
bundan 40-45 yıl önce amerikada doğan kız çocuklarına konulan en popüler isim Karen, 1. sırada. bizde de 45 yıl önce kezban popülerdi diyelim.

şimdi bu karenlerin hepsi aynı yıllarda doğdukları için boomer gibi bir sınıf oluşturuyorlar. hepsi aynı kültür kuşğaında yetişmiş, yeni yeni emekli olmuş, insanlarla uğraşacak bol vakti ve enerjisi olan, kısmen yeni menapoza girmiş, kendisinden başka hiç bir şeyi beğenmeyen. insanların gerzek olduğunu düşünen neredeyse tek tip diyebileceğiniz ve sorun çıkaran insanların çoğunun adı Karen olunca, bu tabir patladı gitti.