Cuma, Mayıs 30, 2008

devri sabık


Bugün 1923 doğumlu bir emekli subay bakıcısı ile birlikte ilaç yazdırmaya geldi.
"27 Mayıs’ta görevde miydiniz? diye sordum.
Evet Ankara’da, Harbiye’de görevliydim. Bütün o düşmüş kabine üyelerini bizzat gördüm” dedi.
“Kimleri gördünüz?” dedim
“Mesela Namık Gedik’in odasına gittim. Bir Üsteğmen yatağının yaylarını kontrol ediyordu. Bırak yeterince yattılar dedim. Kendisine de ‘Bu yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz’ dedim.
Zaten ertesi gün kendini camdan attı, intihar etti” dedi.Kötü bir tarzda, aşağılayarak mı konuştunuz? O ne dedi?” diye sordum

“Evet öyle konuştum, hiçbir şey demedi, öyle bet beniz atık, sapsarı baktı.


Ethem Menderes’i de gidip gördüm, O’na da ‘Japonya’da yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz’ dedim” dedi
“Ne yapmış Japonya’da?” dedim
“Japonya’ya gittiğinde oradaki büyükelçimizin karısını sıkıştırıyor, göğüslerini elliyor, büyükelçi ile eşi ertesi gün birlikte intihar ediyorlar” dedi.
“Soruldu mu peki hesabı?” diye sordum.
“İdama mahkum edildiler işte, ama bu Japonya meselesi açılmadı, sonra affolundu” dediPeki Namık Gedik sizin ziyaretinizin ertesi günü intihar edince üzüldünüz mü, acaba sizin konuşmanız tesir etmiş olabilir mi?” diye sordum

“Yok canım, o sırada görevli olsun olmasın isteyen subay gidip onlara ağzına geleni söylüyordu. Geçenlerde televizyonda 27 Mayıs halktan kopuk bir harekettir diye konuşuyorlardı, külliyen yalan. Halk bizim arkamızdaydı, ihtilalden önce yolda arkamızdan satılmış sırmalılar diye bağırıyorlardı. Bizi ihtilale halk itti” dedi

Fotoğraflar: 27 Mayıs sonrasında Adnan Menderes'in Aydın'daki çiftliğinde tahkikat sırasında maliye müfettişi olarak yer alan Cemal Süreya ve gazeteci Doğan Özgüden; halef selef Dahiliye Vekilleri (İçişleri Bakanları) Dr.Namık Gedik ve Ethem Menderes.

6 yorum:

Tatli Hatiralar dedi ki...

ilginc ...

kıyak dedi ki...

27 mayıs gençlik aşkımız diye 1 kitabı var Bedri Baykam'ın kendisini pek sevmem lakin röportaj konulu olduğu için ilgi çekici.
o zamanın tek ve yegane hatası idam sehpasıdır...

Adsız dedi ki...

Anlamadim. Halk neden satilmis sirmalilar diye bagiyorlarmis arkalarindan? Bir an once harekete gecsinler diye kiskirtmak icin mi yoksa genel memnuniyetsizligi dile getirmek icin mi? Bizi devrime halk itti derken halk istedi diye mi yaptik demek istiyor yoksa baktik halk elden gidiyor bu gidise dur demek icin mi yaptik diyor? Ihtilal zamani yapilan eziyetlerin de belgeleri var. Ahlaksizin ahlaksizligi ile ahlaklanmak ahlakli oldugunu iddia edene yakisir mi? Ihtilalin kendisi tek ve yegane hatadir. Bu ulkedeki her turlu kurum artik bu milletin efendisinin hickimse olmadiginin ve kimsenin himayesine ihtiyaci olmadiginin ayirdina varsa cok iyi olacak.

K®HAN dedi ki...

gafil kafa uyanmaz,
yaptıkları hatayı övünerek anlatır.

neler yaşatmışlar bu ülkeye ve ne adına
yazık...

Adsız dedi ki...

asker bunu yapmış öylemi. şimdi başörtülü kötü. açık saçık ii diye bakan kim peki. ne biçim bir dünya...

Adsız dedi ki...

yaratık hala darbeyi savunuyor. Allah bildiği gibi yapsın seni.