Cuma, Kasım 30, 2012

portre fotoğrafçılığı Sevil De Sevme by Zeki Müren on Grooveshark

Bugün duvarımdaki fotoğrafları gören bir hasta
"Biliyor musunuz Doktor Bey ben de eskiden fotoğrafçılık yapardım, ama benim yaptığım çok başka bir fotoğrafçılıktı Stüdyomu devrederken  satın almak için  gelenler bakarlardı ortada spot yok, makine yok 'Nesine bu kadar para istiyorsun?' der, yaptığım işi, istediğim parayı anlayamazlardı.
Halbuki orası başka bir yerdi:
Çetin Altan, Süleyman Demirel, İsmet İnönü, Zeki Müren hep bana gelip fotoğraf çektirirlerdi.
Mesela Zeki Müren aslında sahne fotoğraflarında hep Erol Atar'la çalışır, ama altı ayda bir fedaisi ile gelir gerçek halini görmek için bende de bir fotoğraf çektirir kendi arşivine koyardı. Erol'un çektiği rütuşlu fotoğraflardan sonra bana gelince kendini bulduğunu söylerdi" dedi"Siz hiç rötuş yapmaz mıydınız?" dedim
"Hayır ben hiç rütuş yapmazdım. O kadar ki; mesela dışarda hava aydınlık, adamın gözbebekleri toplu iğne başı gibi kısılyor, dükkana girince de bir anda etrafı görebilmek için kocaman büyüyor. Hemen oturtup fotoğrafını çekersen gözbebekleri böyle açıkken göz dibi sarı sarı çıkar, rütuşla düzeltmek gerekir. Ben bunun için ışıkları kademe kademe yükselten bir reosta yaptırdım, onu da kart kurutma makinasının ağır devirli  kasnağına  bağladım. Müşteri gelince oturtup çay, kahve; adamına göre viski - O zaman piyasada yabancı içki yok, Amerikan Pazarından alıyorum;  ikram edip lafa tutarken  sistemi çalıştırırdım. Tavanda plakaların arkasına gizlenmiş indirek ışıklar yavaş yavaş açılınca, gözler normal ışığa alışırdı. ayrıca indirek ışık gölge oluşturmuyor, sarkma gölge yok, rütuşa gerek kalmazdı.Mesela sık sık İsmet İnönü'yü çekerdim ben. O ölünce Mevhibe Hanım gelmeye başladı.
'Oğlum babanla benim şu fotoğrafımı birleştiriver' diyor, şimdiki fotoşap gibi yapıyoruz birşeyler..."
"Babanla mı dediniz" diye konuşmasını böldüm
"Evet, İnönü'ye baba derdim ben. Neyse getirmiş kendi gençlik fotoğrafını, İnönü'nün son yıllarında çekilmiş fotoğrafıyla birleştirmek istiyor. Yenisini de asla çektirmek istemiyor.
'Siz aynaya bakınca kendinizden nefret mi ediyorsunuz' dedim, ısrarla bir fotoğrafını çektim. Bir baktı
' Aa, ne güzel çıktı' diye şaşırdı.Ayrıca insan yüzü asimetriktir, konuya öyle pozisyon vereceksin ki rütuş yapmana gerek olmayacak. " dedi ve ekledi
"Mesela diyelim İlhami Soysal geldi, kendini tanıttı, ben işim olmasa da ona 3 gün sonrasına randevu verirdim. Bu arada gazetedeki yazılarını okur, sonra geldiğinde etrafında yazılarından bahsederek dolaşırken havalı deklanşörle sezdrimeden doğal halini çekerdim. Yazarlar kendi yazılarından bahsedince övülünce gevşer daha iyi fotoğraf verirler."

25 yorum:

aysema dedi ki...

İsmet İnönü ve Mevhibe Hanımın fotoğrafına bayıldım. Ne güzel gülmüşler...

Murat dedi ki...

harika bir blog..

Yunkabu dedi ki...

bu sarkiyi cok severim. Zeki Muren'in sesinden hic dinlememistim. Tesekkurler

Sadece C. dedi ki...

İşte gerçek sanatçı bu anlattığınız kişi. Ne yaptığını biliyor, emek katıyor. Şimdinin bol fotoşoplu aynı instagram renkli fotograflarına baktıkça sinirim bozuluyor. Fotoğraftaki kişiyle gerçeğin arasında hiçbir benzerlik yok. Bir de eskiden kadın vücudu ne kadar doğal resmedilirmiş, selülitler sarkmalar olduğu gibi ortadaymış ama o kadınların doğal güzelliği şimdikilerin fotoşoplu sahteliğine beş basar.

Yıldırım dedi ki...

uzun bir aradan sonra yine güzel bir yazı

Runonur dedi ki...

Çok güzel bir konu, çok güzel bir yazı. Teşekkürler!

sgt pepper dedi ki...

Nasıl da özlemişiz yazılarınızı, su gibi duru ve akıcı.

EMİNE ÖZTÜRK dedi ki...

çok içten yazıyorsunuz.. aslında uzun yazlıları bilgisayar ekranından okumayı çok sevmememe rağmen sizi keyifle okuyorum.. kullandığınız fotolar da son derce etkili.. bana da beklerim....


akdenizkizi.blogspot.com dedi ki...

aslında hayat, bizim izin verdiğimiz kadar çok şey katıyor hayatımıza....mesele bunu görmekte....bizlerle de paylaştığınız için teşekkürler...

Korhan Korman dedi ki...

İşte özlenen tat :)

Adsız dedi ki...

Fotoğrafçılık öğrencisine ders niteliğinde, ayrıca sohbet tadında.
Kendinizi özletmeseniz... Saygılarımla...
Ayşegül

atasagun dedi ki...

Güzel yazı, guzel blog, tebrikler.

Adsız dedi ki...

emegınıze saglık

aysegul

Adsız dedi ki...

İnsan fotoğrafları çekmeyi sevmiyorum. O yüzden bir fotoğrafçı değilim sanırım. :)

Adsız dedi ki...

bunca işin gücün koşuşturmacanın arasında usulsüz isteklerle gelen hastalar karşısında mesleğinden de canından da bezmiş bir meslekdaşınız olarak size hayranlığımı sunuyorum.
hep böyle kalmanız dileğiyle..

Adsız dedi ki...

Ben şarkıları hiç dinleyemiyorum. Bir ay kadar önce playerleri görebiliyordum blogtaki tüm yazıları okudum sadece şarkıları dinlemek için döndüm. Baktım şarkılar dinlenmiyor. bi yol gösteren olursa duacı olurum.

tarkan ikizler dedi ki...

yine çok güzel bir yazı, özlemişim... lütfen daha sık yazın...

Nart Bedin Atalay dedi ki...

Bu fotoğrafçı Orhan Pamuk romanlarından fırlamış birisiymiş.

Adsız dedi ki...

neden bu kadar ara veriyorsunuz?

Deniz ve Barış'ın Annesi dedi ki...

blogunuzdan saatlerdir çıkamadım, çok keyifle okunan bir üslubunuz var. ama son dönemlerde çok seyrek yazdığınızı gözlemledim. keşke daha sık yazsanız. Sağlığınız da yerindedir umarım.

selamoradaki.net dedi ki...

Zeki Mürenin seni sordum yıldızlara şarkısı geldi bir an aklıma

Unknown dedi ki...

çok keyifli bir yazıydı.Fotoğrafla ben de ilgileniyorum.İnsanın doğal halini yakalamak gerçekten zor.Teşekkürler.bahceprim.blogspot.coma beklerim.:)

Emre Dinç dedi ki...

Uzun mu ? Şaka yapıyor olmalısın ?

garahindiba dedi ki...

çok güzel bir yazı. kaptırdım okudum hepsini ve ne kadar şanlısınız diye düşündüm. her gelen bir sohbet kaynağı

dila dedi ki...

bu güzel yazı için teşekkürler. çok kıymetli bir insansınız.